قبلا که در میهن‌بلاگ، رزبلاگ و . می‌نوشتم؛ امکان طراحی نظرسنجی 4گزینه‌ای وجود داشت. این نظرسنجی گوشه وبلاگ نمایش داده می‌شد و 99 در اوقات به سوال "این وبلاگ چقدر خوبه؟" و جواب‌های "عالی ، خوب ، متوسط و بد" خلاصه می‌شد. بلاگ بیان خوشبختانه یا متاسفانه همچین امکانی نداشت و باعث شد در طول چند سالی که اینجا می‌نویسم؛ به نظرسنجی فکر نکنم. اخیرا درگیر طراحی یه قالب جدید برای وبلاگ بودم و شک داشتم که چه نوع طراحی مورد پسندتر واقع میشه. این شک کم کم به مطالب هم تعمیم داده شد. واقعیت این بود که نمی‌دونستم شیوه جدیدی که برای نوشتن انتخاب کردم بهتره یا نه! بهترین کار نظرسنجی بود ولی نه به شیوه سنتی میهن بلاگ!

اول باید مشخص می‌کردم چه مواردی قراره توی نظرسنجی مورد ارزیابی قرار بگیره. نظرسنجی باید در عین اینکه همه‌جانبه و کامل می‌بود؛ خلاصه، جمع و جور و ساده هم می‌شد تا مخاطب خسته و گیج نشه. برای نظرسنجی از سرویس Google froms استفاده کردم. این سرویس علاوه بر امنیت و رایگان بودن؛ امکان زیادی هم در اختیار شما می‌ذاره و در نهایت هم تحلیل مناسبی بهتون ارائه میده.

نظرسنجی در 5 محور شناخت وبلاگ، محتوا و مطالب، قالب و تجربه کاربری، امکانات و سایر موارد و یه جمع‌بندی کلی انجام شد. 323 نفر تا این لحظه که پست رو می‌نویسم در نظرسنجی شرکت کردن و گزارشاتی که پایین ارائه شده بر اساس آراء این این افراده.

• چقدر دانکوب رو می‌شناسید؟

در وهله اول، باید می‌دونستم مخاطبین من از چه جنسین؟ تعداد مخاطبین ثابت وبلاگم بیشتره یا افرادی که گذرا به وبلاگ سر زدن؟

نظرسنجی درباره مدت زمان آشنایی با وبلاگ

تقریبا 80 درصد افرادی که توی نظرسنجی شرکت کردن بیش از چندماه هست که مخاطب دانکوبن. این نشون میده دانکوب در حفظ خواننده‌های قدیمیش موفق عمل کرده.

سوال دوم درباره نحوه آشنایی با دانکوب بود. بیشتر از نصف افراد از طریق وبلاگ‌های دیگه با دانکوب آشنا شده بودن که این اهمیت لینک شدن و ارتباط داشتن رو نشون میده. تقریبا یک پنجم هم از طریق گوگ و موتورهای جستجوگر اینجا رو شناخته بودن!

نظرسنجی درباره نحوه آشنایی

سومین سوال از این جهت اهمیت داشت که من نویسنده بتونم با ریتم بازدید مخاطبینم آشنا و بر اساس اون مطلب منتشر کنم. تقریبا نصف کاربرها هفتگی یا ماهانه به وبلاگ سر می‌زنن. این نشون میده انتشار پست هر ده روز یه بار میتونه روند مناسبی باشه تا هم مخاطب خسته نشه و هم همه مطالب دیده بشه.

نظرسنجی درباره بازدید از وبلاگ

• محتوای وبلاگ رو چطور ارزیابی می‌کنین؟

اکثریت کاربرها مطالب رو کامل میخونن و براشون جالبه که این جای خوش‌حالی داره. البته رای درصدی هم نشون دهنده اینه که سرآغاز مطالب به جذابیت خود پست نیست و جای بهبود داره.

نظرسنجی درباره جذابیت مطالب

تغییر زبان نوشتاری از کتابی به محاوره‌ای یکی از تغییراتی بود چند ماهی هست روی مطالب اعمال کردم و برام مهم بود بدونم خواننده‌ها این رو می‌پسندن یا نه. 83 درصد افراد با این تغییر مشکلی نداشتن و 10 درصد هم زبان رسمی رو ترجیح می‌دادن. 

نظرسنجی درباره محاوره یا کتابی

بعضیا مطالب طولانی رو دوست دارن و بعضیا هم نه! تعداد موافقین و مخالفین طولانی بودن پست‌ها تقریبا برابر بود. نتیجه اینکه از این به بعد سعی در خلاصه کردن و تبدیل یه پست به چند پست می‌کنم.

نظرسنجی درباره بازدید از وبلاگ

• ظاهر وبلاگ و قالب

یکی از مواردی که بر سرش بین علما (!) اختلاف افتاده بود؛ وجود یا عدم وجود ستون(های) کناری بود. یکی از نگرانی‌ها در این‌باره این بود که اکثر کاربرها عادت کردن به قالب‌های دو ستونه. حالا اگه ما اینو حذف کنیم؛ مخاطب سردرگم نمیشه؟ این نظرسنجی نشون داد نه! :)

نظرسنجی وجود ستون کناری

در موارد ظاهری، فونت و اندازه اون یکی از مهم‌ترین موارده. مثلا خوندن یه مطلب طولانی با فونت تاهما ریز از موارد نقض حقوق بشر و جنایت علیه انسانیت به شمار میاد! از همون اول روی بحث فونت حساسیت زیادی داشتم و برای اطمینان هم به نظرسنجی اضافش کردم. 93 درصد از فونت ایران‌سنس راضی بودن و 20 درصد نسبت به اندازه فونت گلایه داشتن که در آینده امکان تنظیم دستی اندازه فونت فراهم میشه.

نظرسنجی فونت و سایز فونت

• امکانات و چیزای دیگه

نصف پاسخ‌دهنده‌ها از امکانات راضی بودن و حدود یک سوم هم منوهای خلوت‌تر رو ترجیح می‌دادن. برای حل این مشکل، در طراحی قالب‌های بعدی امکانات کمتر ضروری رو به حاشیه می‌بریم. راستی نظرات افرادی که نظر دیگه‌ای داشتن هم خونده شد و لحاظ خواهد شد.

نظرسنجی درباره منوها

• حسن ختام!

در واقع همون نظرسنجی میهن‌بلاگیه! یه امتیاز واحد و کلی کمک می‌کنه بشه بهتر پیشرفت وبلاگ رو سنجید و در نظرسنجی‌های بعد داده‌ها رو با هم مقایسه کرد. امتیازی که دانکوب در اولین نظرسنجی گرفت، 7.6 از 10 بود :)

اگه در نظرسنجی شرکت کردین ازتون ممنونم. اگر هم فرصت شرکت نداشتید؛ تا چند روز آینده نظرسنجی باز میمونه و می‌تونید شرکت کنید. اگه شما هم وبلاگ‌نویس هستین؛ حتما به فکر نظرسنجی باشید. نظرسنجی بهتون کمک میکنه تصورات غلطتتون درباره خواننده‌ها رو تصحیح کنید و از ایراداتی که مطلع نبودین آگاه بشید. اگه فکر می‌کنید موردی هست که باید در نظرسنجی میومد و نیست؛ کامنت بفرستید و بگید.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Christopher عمده فروشان Srikumar مرجع خرید و فروش انواع کفپوش ورزشی لایسنس نود 32 - کد فعال سازی ورژن 9 و 10 و 11 و 12 نود 32 Network & Wireless info slalsss Melissa Melissa نمونه سوالات تری دی مکس فنی حرفه ای { امتحانی )